Vaganova Education System

NEDEN VAGANOVA METODU?

Gecen yüzyılın başında Rusya'nın önemli organizatörlerinden Dyagilev, Rus balesinin yıldız grubu ile birkaç sezon boyunca Paris'e gelerek temsil yaptı. O tarihlerde Avrupa'da Bale sanatına önem verilmemekteydi. Paris'teki Rus yıldız bale grubu, temsillerdeki başarılarıyla adını tüm Avrupa'ya duyurdu. Bale sanatına olan ilgi önce Avrupa'da, ardından Amerika'da artarak, Rus yıldız balerinlerin ünü tüm dünyaya yayıldı. O zamandan beri Rus Bale Eğitim sistemi dünyada kabul görmeye başladı. O yıllarda Agripina Vaganova isimli meşhur Bale öğretmeni, Rus Bale Eğitim Sistemini kaleme alarak, Bale metodunu yazdı. Bu metot Avrupa'da yayınlandıktan sonra tüm bale öğretilerine de Vaganova Sistemi adı verilmeye başlandı. Bu sistemde birçok önemli ve ünlü bale yıldızı yetişmiş ve halen yetişmektedir.

Ragıp Savaş Sanat Akademisi’nde -profesyonel bale sistemi olan- Vaganova Sistemi, 4-18 yaş arası her öğrencinin seviye derecesini belirlenmesi ve belgelenmesini sağlayacak biçimde uyarlanmıştır. Okullarımızda öğrencilerimiz için her yıl bir defa Derece (Grade) sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavda başarılı olan bale öğrencilerimiz, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü Derece (Grade) Başarı Belgesini almaya hak kazanır.

SINAV İÇERİĞİ

Öğrencilerimiz, Sofya Üniversitesi tarafından düzenlenen öğretmenlik sınavında yüksek başarı göstererek, NMA Prof. Pancho Vladigerov Akademisinden onaylı Vaganova Rus metodu pedagojik formasyon belgesi alan eğitmenlerimiz tarafından sınavlara hazırlanmaktadırlar. Okulumuzda Vaganova Metodu SOFYA ULUSAL MÜZİK AKADEMİSİ BALE SANATLARI BÖLÜMÜ’ne bağlı olarak verilmektedir. Bu Üniversite; Avrupa Birliği eğitim sistemlerinde kabul görmüş, diploması ise tüm dünyada geçerliliğini ispatlamıştır. Öğrencilerini sınava hazırlayan her eğitmenimiz diğer eğitmenlerle ortak kurul kararı sonucu sınıfın seviyesine karar verir ve o seviyeden Eylül ayı itibarı ile teknik eğitime vermeye başlar. Eğitmen sınıfını uygun gördüğü dereceden sınava sokmak ve başarı sağlamak için öğrencileri pedagojik ve hoşgörülü bir yaklaşım ile her yıl Mart ayı içerisinde yapılan sınavlara hazırlar.

Her derecenin eğitimi iki yıl sürmektedir ve A, B olarak bölünür.

RAGIP SAVAŞ SANAT AKADEMİSİ’NDE VAGANOVA METODU İLE BALE EĞİTİMİ NELER KAZANDIRIR?

- Öğrenci adayını kendi alanında uzman öğretmenler eşliğinde çalıştırmak.

- Eğitim alan kişileri doğru bilgi ile yönlendirmek.

- Akademik seviyesine bilimsel katkı yapmak.

- Sanatsal gelişimini sağlamak.

- Sanatsal bakışını değiştirmek ve geliştirmek.

- Öğrencinin uluslararası akreditasyon sistemi içerisinde yer alan bir belgeye sahip olmasını sağlamak.

- Öğrencinin gelecek eğitim ve iş hayatı için oluşturacağı portfolyosunu güçlendirmek.

- Öğrencinin gelecek eğitim ve iş hayatındaki uluslararası rekabet ortamında güçlü ve tercih edilir bir yapıya kavuşmasına katkı sağlamaktır.

- Balede profesyonel olan kişilerin Avrupa'da tanınmış bir üniversitede olan Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü’ne eğitim almasına olanak sağlamaktadır

. Bale sanatları bölümü, Vaganova sistemi ile tüm dünyadaki bale eğitimi almış olan öğrencileri sınavla bünyesine alır ve açık öğretim sistemiyle eğitim verir.

- Üniversite; ilk 4 yıl “Bale Pedagojisi-Bakalorya” ve ardından iki yıl “Bale teorisi-Bale Koreografisi-Master” programı vermektedir.

- 5. Derece sınavlarını yüksek puan ile tamamlayan tüm öğrencilerimiz üniversiteye basit bir mülakatın neticesine göre girmeye hak kazanır.

4 yıllık programdan başarıyla mezun olan öğrenciler, çeşitli konservatuarlarda, özel ve devlet opera balelerinde eğitmen olarak çalışabilirler

- Derece sınavlarında başarı gösteren öğrencilerimiz dünyanın en büyük ve en profesyonel Bale ve dans kapına katılmak üzere Varna’ya gitme hakkı kazanmaktadır. 20 gün süren Varna Bale ve Dans Yaz Kampı’nda dünyanın en iyi eğitmenleri ile birlikte olma şansı yakalayan öğrencilerimiz aynı zamanda birçok atölye çalışmasına katılma fırsatı da yakalamaktadır.

KİMLER KATILABİLİR?

Ragıp Savaş Sanat Akademisi Klasik Bale öğrencilerimizin tamamı bu sisteme bağlıdır ve sınava katılabilirler. Yanlızca Hazırlık/1 sınıflarını ilk yılları olması nedeni ile yaşı kaç olursa olsun sınava almamaktayız. Sınav denkliğimiz RSSA Klasik Bale Hazırlık/2 itibarı ile başlamaktadır. Teknik Bale 5.Sınıfa kadar tüm öğrencilerimiz zorunlu olarak sistem dahilinde sınava girmektedir. Teknik 5 ve üstü sınıflarımızın öğrencileri ise devam şartlarına uygun olarak derslere devam etmeleri durumunda sınavca girebilmektedirler.

BALE EĞİTİMİNDE DERECE (GRADE) SINAVLARI

1. Hazırlık Sınıfı: 5- 6-7 yaş

2. Hazırlık Sınıfı: 7- 8 yaş

1. Derece: 8-10 yaş

2. Derece: 10-12 yaş

3. Derece: 12-14 yaş

4. Derece: 14-16 yaş

5. Derece: 16-18 yaş

Sınavda 5. Seviyenin en üst başarı puanını elde edenler Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları

Bölümü’nde giriş sınavına girmeden eğitim görme hakkı kazanırlar.

SINAV BAŞVURUSU İÇİN GEREKELİ BELGELER

1- Kimlik Fotokopisi

2- 1 Adet Fotoğraf

3- Katılım ücretinin yatırıldığına dair banka hesap dekontu veya ödeme belgesi

4- Okunaklı doldurulmuş katılım formu